Plitvická jezera

Plitvická jezera

Fotografie „Plitvicka desde arriba“ od „guillermo varela“ licencována pod CC BY 2.0.

Plitvická jezera jsou po Středozemním moři asi nejznámějším a nejnavštěvovanějším místem v Chorvatsku. Jde o soustavu 16 jezer, která jsou navzájem propojena kaskádami a vodopády.

Oblast se dělí na dvě části. Na horní, kterou tvoří dvanáct jezer (Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Veliki Burget, Kozjak) a na dolní, kterou tvoří čtyři jezera (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod). Nadmořská výška je od 500 do 640 m.n.m.

Za národní park byla celá oblast Plitvických jezer včetně masivu Velika Kapela a Plješevice vyhlášena v roce 1949. Na seznam světového přírodního a kulturního bohatství UNESCO se park dostal v roce 1979.

Stáří jezer a prolákliny, ve které se jezera nacházejí, se odhaduje na cca 8.000 let. Jejich vzhled se neustále mění vlivem počasí a klimatu. Travertinové terasy jsou utvářeny bakteriemi, které žijí v mechu a další vegetaci. Zřícením stropů jeskyň a jejich zatopením pak vznikla dolní jezera.

Jméno celé oblasti dala říčka Plitvice, která se do soustavy jezer připojuje až pod nejnižším jezírkem a to 76 m vysokým vodopádem. Jezerní soustava je napájena řekami Bijela Rijeka a Crna Rijeka. Po spojení s Plitvicí se pak řeka nazývá Korana.

Pár nej

Největší a zároveň i nejhlubší jezero je Kozjak (81,5 ha a 46 m hloubka). Nejvýše položeným jezerem je Prošćansko jezero (639 m n. m.) a nejníže položeným jezerem pak Novakovića Brodu (503 m n. m.). Nejkrásnější vodopády jsou Sastavci jež jsou vysoké 49 m a nejvyšším vodopádem je se svými 76 metry již zmíněný vodopád, kterým se připojuje říčka Plitvice.

Turistické informace

Pro návštěvu Plitvických jezer si vyhraďte alespoň tři až čtyři hodiny, ovšem nejdelší trasa vám zabere až šest hodin. Vzhledem ke vzdálenosti od moře (Šibenik 220 km, Zadar 150 km) je dobré plánovat návštěvu buď při cestě k moři, nebo zpět domů. Případně si poblíž zamluvit ubytování a přespat zde do druhého dne.

Do parku se můžete dostat dvěma vstupy. Ve střední části vstup č. 2 (Hladovina) a v dolní části vstup číslo 1. (Rastovača) u kterých jsou placená parkoviště, ubytování a občerstvení. Z každého vstupu jsou vedeny tři prohlídkové trasy a záleží na každém, kterou si vybere podle toho kolik má času. V ceně vstupenky je zahrnuta i cena místní dopravy (panoramatický vláček – což je vlastně autobus a loď).

Otevírací doba

park je otevřen každý den, v neděli i o svátcích:

  • zimní období: 9 – 16 hod.
  • jarní a podzimní období: 8 – 18 hod.
  • letní období: 7 – 20 hod.

Vstupné

V letním období je vstupné pro dospělého 180 Kun a pro dítě (7-18 let) 80 Kun. Studenti pak zaplatí 110 Kun. (stav v roce 2015) Více informací na oficiálních webových stránkách.

Oficiální internetové stránky (v angličtině)

http://www.np-plitvicka-jezera.hr/en/

Mapa