Hrad Trakošćan

Hrad Trakoščan

Fotografie „Trakoscan_1“ od „Mario Fajt“ licencována pod CC BY 2.0.

Hrad Trakošćan můžete navštívit při cestě k moři, nebo naopak. Jde totiž jen o malou zajížďku (cca 25 km) od dálnice A2 po které do Chorvatska míří většina turistů z ČR. Romanticky upravený hrad a přilehlý park si o vaši návštěvu doslova říká.

Historie

Hrad Trakošćan byl postaven na konci 13. století původně jako strážní hrad střežící cestu z města Ptuj do údolí Bednja. První písemná zmínka pochází z roku 1334. Majitelé hradu v jeho počáteční fázi nejsou známí.  Na konci 14. Století jej vlastnil rod Celjski, který ale záhy vymřel a jejich panství bylo rozděleno mezi mnoho vlastníků. Trakošćan patřil hustistkému vojevůdcovi Janu Vitovcovi narozenému na Moravě, jenž se do Chorvatska dostal jako vojevůdce rodu Celjski. Po něm hrad vlastnil Ivaniš Korvín, jenž byl v letech 1495-1498 chorvatský bán (regionální vládce). Ten jej dal svému zástupci John Gyulay, jehož rod jej držel po tři generace a jenž v roce 1566 vymřel. Panství roku 1584 obdržel Juraj Drašković jako odměnu za své služby prokázané králi Maxmilianovi. Nejprve jemu osobně a následně dědičně jeho rodu.

V 18. století byl hrad opuštěn a začal chátrat. V druhé polovině 19. století jej rod opět obnovil, ale tentokráte v módním romantickém duchu. Na rezidenční zámek jej nechal přestavět maršál Juraj V. Drašković a okolí hradu bylo upraveno na romantickou zahradu. Hrad byl obýván až do roku 1944, kdy majitelé emigrovali do Rakouska. Hrad byl krátce nato zestátněn a v roce 1954 byla zřízena první stálá expozice a hrad Trakošćan byl zpřístupněn veřejnosti. Dnes je ve vlastnictví Chorvatské republiky.

Název hradu je dle pověsti odvozen od thrácké pevnosti, která údajně stála na stejném místě v minulosti. Dle jiné pověsti je hrad pojmenován podle rytíře Drachenstein, který tomuto regionu vládl.

Turistické informace

Hrad Trakošćan najdete na severu Chorvatska kousek od hranic se Slovinskem, přibližně 80 km severně od Zábřehu ve Varaždinské župě.

Otevírací doba

Hrad Trakošćan

Fotografie „reflection“ od „Darko Mareš“ licencována pod CC BY 2.0.

od 1. dubna do 31. října je hrad otevřen denně včetně víkendů a svátků od 9 do 18 hodin

od 1. listopadu do 31. března je hrad otevřen denně včetně víkendů a svátků od 9 do 16 hodin

Vstupné

dospělí 30 HRK, studenti a školáci 15 HRK, předškolní děti 10 HRK

Můžete si přikoupit audioprůvodce v chorvatštině a angličtině za 10 HRK.

webové stránky (v angličtině)

http://www.trakoscan.hr/index-en.html